Related Austria Favorites Tips

 • Mayrhofen (Tirol) as seen from Penken ski lift
  Mayrhofen (Tirol) as seen from Penken...
  by JessH
 • 1. Bezirk / 1st District
  by croisbeauty
 • 1. Bezirk / 1st District
  by croisbeauty

Most Viewed Favorites in Austria

 • lotharscheer's Profile Photo

  Pre Paid Sim Cards

  by lotharscheer Updated Jul 16, 2013

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Removing the SIM lock is in some countries legal (like Austria, usualy €10 in many fone shops, but might not be possible or more expensive for some new, sophisticated fones), in others illegal (like Germany). You also can get a cheap fone without a contract for € 20 to 30.
  You can buy a prepaid SIM card in most countries, there is a ceiling of 28,6 cent/minute for active roaming and for passive roaming 7 cent/minute (from july 2014 it will be 22,6 cent/minute) per minute for EU SIM cards roaming inside the EU and Norway and Island, but much more for calls outside EU. Local calls with Austrian prepaid SIM card for around 7 cents (depending on Provider).
  Data roaming with a SIM card from a EU country within the EU and Norway and Island 53,6 cent/MByte, from july 2014 it will be 23,8 cent/MByte.

  Vienna, St. Paul Salzburg, Mirabelgarten Innsbruck, Goldenes Dachl Graz, Herrengasse Hallstaetter See
  Related to:
  • Hiking and Walking
  • Castles and Palaces
  • Budget Travel

  Was this review helpful?

 • grayfo's Profile Photo

  History of Austria

  by grayfo Written Dec 31, 2012

  Favorite thing: Austria’s rich deposits of mineral resources, including salt and iron led to the development of a prosperous Celtic population and by the 1st century BC it had become an important trading partner of the Roman Empire. 100 years later and the kingdom had been absorbed by the Romans. The Romans ruled the country for almost 500 years, building lots of settlements that eventually yielded to the onslaught of tribal migrations.

  Old map of Austria
  Related to:
  • Historical Travel

  Was this review helpful?

 • traveldave's Profile Photo

  Salzburg

  by traveldave Updated Aug 5, 2012

  3.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: The area that would one day become Salzburg was settled by the Celts in about 15 B.C. The area is rich in salt, and the Celts established settlements in order to mine the mineral. In about 45 A.D., the settlement came under the Romans, who called it Juvavum.

  Not much happened in the area until about 700 A.D. At that time, Saint Rupert chose the settlement as the site of a monastery and bishopric. He also renamed it Salzburg, which is German for "Salt Fortress." For the next 1,000 years, Salzburg was ruled by the archbishops of Salzburg, the leading ecclesiastics of the German-speaking world. During their reign, most of Salzburg's historic buildings were constructed.

  In 1802, Salzburg was transferred to Bavaria, which ruled the area until 1816. At that time, Salzburg became part of the new nation of Austria as part of the terms of the Congress of Vienna.

  During the Second World War, Salzburg became a part of the German Reich. It paid a heavy price, as about 40 percent of its buildings were destroyed during bombing raids. In the 1950s, tourism became one of the most important industries in the city. Tourists were attracted by the city's Old Town, which is among the best preserved city centers in Europe. In addition, Salzburg is the gateway to the Tyrolean Alps, one of the premier areas in Europe for winter sports. Among tourists today, Salzburg is famous as the birthplace of Wolfgang Amadeus Mozart (1705) and where The Sound of Music was filmed (1964).

  Nowadays, Salzburg is the fourth-largest city in Austria, with about 150,270 inhabitants, and is the capital of Land Salzburg province.

  Was this review helpful?

 • qquest111's Profile Photo

  Rakousko 2009 - Vídeň

  by qquest111 Written Dec 29, 2011

  Favorite thing: Proč zrovna Vídeň? Když jsem se rozmýšlel, proč se vidat zrovna do tohoto města, přesvědčil mě článek v jednom časopisu, který pojednával o tom, jak se ve Vídni dá jezdit na kolečkových bruslích. Nejen to, ale výstava Impresionistů, stovky zajímavých budov a míst, krásných restaurací a památek...Také ale jiná kultura a přitom? Přitom to máme kousek za domem...
  Vídeň na kolečkových bruslích

  Jelikož jsem si zrovna ten rok koupil i já tento smrtelný nástroj, byla pro mě Vídeň docela lákavou příležitostí, jak se pořádně projet. Díky protizáplavovým navážkám totiž vzniknul krásný ostrov uprostřed Dunaje, který nyní slouží jako naprosto jedinečné místo kousek od města.

  Ostrov Donausel se dá velice snadno dojet, když pojedete do Vídně ze směru od Brna pořád rovně po hlavní silnici, až narazíte na most přes Dunaj. Podél ostrova se dá lehce a zdarma zaparkovat, obout brusle a vyrazit na úzké a krásným asfaltem poseté cesty, kam mohou pouze cyklisté a inlinisté.

  100-3130

  V obvodu má ostrov kolem 40km, takže objet ho úplně celý snad ani nelze za jeden den. Ostrov je propojen několika mosty, takže se dá na mnoha místech přejet na druhou stranu a zkrátit si tak cestu. Na ostrov je zavedeno již i metro, ostrov má svoje vlastní pláže, vlastní zóny (nudisté, dětská zóna, nebo grill zóna), dokonce i vlastní festival, který se koná pravidelně každé léto. Podél celého ostrova jsou různé obchůdky na občerstvení, toalety zdarma a nebo dokonce stanice první pomoci. Dají se tu najít opravdu lidé nejrůznějších národností, ale velice často tady narazíte právě na čechy...

  Ubytování ve Vídni

  Narazil jsem na internetu na vskutku cenově i vybaveností zajímavé ubytování a to Hotel in Hernals, který je na tom s dostupností na metro i doejzdností autem velice dobře.

  Adresa pro podrobnější info je zde: http://www.a-wien.com/cz/hotel-in-hernals

  Každopádně hned na recepci mě zarazil velice příjemný slovák, který na nás nevím jak poznal, že jsme z čech :-)

  100-3253

  V ceně ubytování byla i snídaně formou bufetu, pokoj krásný, luxusní, snídaně bohatá, prostě mohu jen doporučit. Cena narozdíl od ostatních se dá srovnat s českými hotely, takže opravdu není nad čím váhat.

  Vzhůru do města

  Hned po příjezdu do centra jsem zamířil do městského parku, kde je nejen spoustu zeleně, udržovaných ploch, půjčoven kol, soch známých umělců atd., ale jeho cesty vedou až k Vídeňskému koncertnímu domu, kde se zrovna scházeli lidé na nějaké Mozartovo dílo spojené s obrovskou večeří.

  100-3204

  Po cestě při hledání Belvederu jsem narazil také na spoustu dalších známých a krásných domů v centru města a také na Schwanzerbergský palác, který připomínal spíše velkou nedobytnou pevnost. Belveder jsem ten večer už nenašel. Bylo načase se odreagovat a odpočinout si po náročném dni. Kde jinde, než v Prateru? :-)

  100-3238

  Místo spousty atrakcí krom světoznámého Vídeňského kola. Je zde také spoustu horských dráh, kolotočů, kamikaze atrakcí a nebo katapultů, ze kterých se mnohým nejen tajil dech. A taky nekonečný zástup stánkařů s nejrůznějšími atrakcemi. S českou poutí se to prostě nedá ani v nejmenším srovnávat. Už ve Stockholmu jsem poznal, co to znamená pořádné zábavní centrum a Prater mě v tom jen utvrdil, že se máme ještě hodně hodně co učit.  Po celém dni je potřeba se taky pořádně a dobře najíst, po cestě do hotelu jsem už skoro padal hladem, ale potom jsem přecejen v půl 11 večer narazil na otevřenou restauraci...No, grillmix určený pro 2 je opravdu spíš pro 4 :-)

  100-3250


  Schönbrun

  Hned zrána jsem se vydal do královského paláce, kde již netrpělivě popocházelo několik stovek turistů. Jedná se o největší zámecký komplex v Rakousku s obrovským francouzským parkem, se zahradami podobnými světoznámému pařížskému Versailles. Schönbrun byl letní sídlo pro Marii Terezii a Fratiška Josefa I. Palác má snad nekonečně mnoho pokojů, je zde k vidění výstava kočárů, bludiště, je zde také nejstarší zoologická zahrada na světě (narodila se zde první panda přirozenou cestou), která mě však odradila na první pohled svoji cenou. Procházka po tomto komplexu je však nádherný zážitek, snad každý, kdo do Vídně zavítá sem má v úmyslu zajít. Možná proto je tu také k slyšení na každém roku čeština :-)

  100-3280

  Hned pohledem přes nádherné parky před palácem lze na kopci zahlédnout altán Gloriette, v dnešní době je zde kavárna s překrásným výhledem na celý komplex a na Vídeň v pozadí.

  100-3275

  Procházka po parku a celém komplexu a to nepočítám jakýkoliv vstup dovnitř do paláce, do zoo a nebo do žádného skleníku nebo na nějakou výstavu, zabere téměř celé dopoledne.


  Belvedere

  Po Schönbrunu se jedná o druhý největší palácový komplex ve Vídni, v současné době ukrývá galerijní sbírky rakouských umělců.

  Tento zámek je situován již daleko více k centru města, snad i proto má dalekou menší rozlohu, ale i přesto má pěkné zahrady s příjemným okolím.


  Hofburg

  Sídlo rakouské vládnoucí dynastie, směsice prvků dodávané svými majiteli již od 13.století. Místo, kde jsou uloženy rakouské korunovační klenoty.

  Albertina

  Po ceste k samotnému centru města dojdete k Albertině, tedy obrovské galerii, kde v této době byla výstava Impresionistů, kde se dali najít díla slavných autorů, jako např. Manet, Monet, Renoire, Gogh.

  Hotel Sacher

  Naproti galerii stojí impozantní hotel Sacher, který je opravdovým klenotem. Lze zde najít jedno z nejluxusnějších a také nejdražších ubytování ve střední Evropě. V jeho přízemí je několik opravdu DRAHÝCH :-) kaváren a mimo jiné také prodejna, kde se v několika velikostech a tvarech prodává světoznámý a jedinečný Sachrův dort. Pro našince pro představu dort lze pořídit za 15 Eur.

  100-3354

  Za hotelem se táhne také dlouhá pěší zóna, hlavní třída, kde se snaží o umění různí umělci, ať už lidé převlečení za různé sochy, pantimimisté a nebo malíři ze sprejů. Jsou tu ale také žebráci a nebo kejklíři, kteří se snaží ukázat na hře s kuličkou, jak je snadné si vydělat a potom oberou turisty o všechny peníze.

  100-3380  Shrnutí výletu do Vídně? Pěkné město se spoustou možností využití volného času, zajímavá kultura, příjemní lidé, výborná dopravní infrastruktura. Jen upozornění, bez navigace bych byl asi ztracen :-)

  Hodnocení: 7 z 10

  Was this review helpful?

 • WStat's Profile Photo

  Snow In April in the Austrian alps

  by WStat Updated Sep 19, 2011

  Favorite thing: Yes, I agree that finding the right place around end of March/beginning of April may be difficult.
  As already mentioned by other VTers, Austria might be the right choice, as long as you choose a place in the alps, surrounded by glaciers and well serviced by cable railways or funiculars.
  Just have a look at my "Neustift im Stubaital"-page. Neustift is near to Innsbruck, a small Tyrolean village, surrounded by mountains with lots of snow (even summer-skiing possible at the Stubai-Glacier)
  By the end of March and early April you will find a lot of special offers for B&B's, Appartments and family-hotels.(See also my "Jagdhof"-page)
  Good Luck !

  Fondest memory: Nice scenery, lots of culture, nice people, relatively cheap

  Neustift, July Stubai Glacier, July
  Related to:
  • Hiking and Walking
  • Family Travel
  • Spa and Resort

  Was this review helpful?

 • Classroomtravels's Profile Photo

  Skiing and Fun

  by Classroomtravels Updated Mar 9, 2011

  3.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: In 2009 I went to Austria with my family. We had great fun.

  Fondest memory: My best memory of the trip was when I went skiing by myself and when I went on a sleigh ride.
  The weather was cold and snowy.
  We stayed in a hotel. It was a very fancy hotel but I can't remember the name.
  I met lots of new people.

  Was this review helpful?

 • ealgisi's Profile Photo

  Useful phone numbers

  by ealgisi Updated Jan 5, 2010

  Favorite thing: The most common European emergency number 112 (following Directive 2002/22/EC: Universal Service Directive) and also standard on GSM mobile phones. 112 is used in Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Republic of Macedonia, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Ukraine and the United Kingdom in addition to their other emergency numbers.

  Here are some useful phone numbers that you might need while in Austria:

  Police: 133
  Ambulance: 144
  Fire: 122
  Gas leaks: 128
  Alpine rescue: 140
  On-duty medical unit: 141
  Crisis-hotline: 142
  Support for children and teens: 147

  Was this review helpful?

 • hopang's Profile Photo

  Tourist Information Office in Vienna

  by hopang Updated Jan 2, 2010

  4.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Tourist Information Office Vienna

  Beside enquiring about tourist attractions and destinations in the city, you may be able to obtain free catalogues and maps of the city from the tourist information offices in the city of Vienna.

  Tourist Information Office Vienna

  Vienna 1, Albertinaplatz / Maysedergasse,
  (close to the Vienna State Opera)
  Opening hours: daily 9.00 a.m. - 7.00 p.m.

  Tourist Information Vienna International Airport (VIE)

  Arrival Hall
  Opening hours: daily 6.00 a.m. - 11.00 p.m.

  Wien-Hotels & Info

  Vienna Tourist Office
  1025 Vienna, Austria
  Tel. +43-1-24 555
  Fax +43-1-24 555-666
  Opening hours: daily 9am - 7pm

  E-mail: info@wien.info
  Website: http://www.vienna.info

  Other offices in Vienna:-

  1) Kärntner Strasse 38
  Tel: +4312168492

  2) Obere Augartenstrasse 40
  Tel: +431211140

  A free map from tourist office
  Related to:
  • Family Travel
  • Budget Travel

  Was this review helpful?

 • DueSer's Profile Photo

  Beautiful Wien

  by DueSer Written Mar 16, 2009

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: My absolute favorite thing about Vienna is the little unexpected things I came across while looking for something else. There are unique buildings, fountains, sculptures, even a bus terminal that, when I saw it, made me stop what I was doing so I could go over and take a picture because it was just so pretty and/or different.

  The bus station at Karlsplatz is spectacular. Just go see it for yourself. And the columns on this building in the picture here are so cool. I love the casual pose, like they're waiting for a ride or something.

  There were a lot of things I came across like that - just little surprises. The big buildings get all the attention but it's these little touches that make a city special and give it its own personality.

  I'm a big fan of just wandering around a new city and Wien is the perfect example of why it's so much fun. Plus, it's free.

  This is the prettiest bus station I've ever seen! I've no idea what this bldg is but it's so pretty. Beautiful Wien I think this is just an apartment building.
  Related to:
  • Budget Travel
  • Architecture
  • Arts and Culture

  Was this review helpful?

 • csordila's Profile Photo

  The modern Vienna

  by csordila Written Jan 7, 2009

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: The square of Stephansdom is opened up by the glass facade of the post-modern Haas-House designed by the star architect Hans Hollein. He used the principle: Medieval houses of the city were built on top of Roman ruins, modern houses were built on top of medieval ruins! The glass, steel and stone structure quotes the ancient Roman citadell Vindobona, the mirrored façade of which seems to mock Stephansdom, standing opposite. The House is an example of how old and new architecture can combine harmoniously.

  Haas-House by Hans Hollein
  Related to:
  • Architecture

  Was this review helpful?

 • ealgisi's Profile Photo

  Apfelstrudel

  by ealgisi Written Jan 5, 2009

  Favorite thing: Apfelstrudel is a traditional pastry of Austria and a popular dish in many countries that once belonged to the Austro-Hungarian empire. It is the most widely known kind of strudel.

  Well if you like sweet, don't miss that, you are inside the country who is really specialist in making that, in every way, so taste it, well the portions are usually pretty big, so enjoy it and lick your mustache :)

  Was this review helpful?

 • ealgisi's Profile Photo

  Sachertorte

  by ealgisi Written Jan 5, 2009

  Favorite thing: Well this is another specialty, that you don't have to miss.

  Sachertorte is a chocolate cake, invented by Franz Sacher in 1832 for Klemens Wenzel von Metternich in Vienna, Austria. It is one of the most famous Viennese culinary specialties.

  The trademark for the "Original Sachertorte" was registered by the Hotel Sacher, which was built in 1876 by the son of Franz Sacher.
  Nobody knows the real recipe because is well kept secret... You can imagine why.

  It consists of two layers of dense, not overly sweet chocolate cake with a thin layer of apricot jam in the middle and dark chocolate icing with shreds of chocolate on the top and sides. It is traditionally served with whipped cream without any sugar in it.

  Was this review helpful?

 • WStat's Profile Photo

  Tipping

  by WStat Written Oct 19, 2008

  Favorite thing: as to tipping in Austria:
  although there is no strikt rule on tipping, I would recommend to tip about 10 percent in restaurants, if service was acceptable; otherwise a polite "thank you" will also do. Hotel staff, taxis: in general 1 Euro will do for a good service, although especially in taxis tipping is generally not necessary.
  As snacks (to go with beer) Austrians like a kind of salted white radish ("Beer-Rettich"). A kind of creamy, red-pepper spiced curd ("Liptauer-cheese") is also a common and delicious snack, especially for cheese-lovers.

  euromoney
  Related to:
  • Business Travel

  Was this review helpful?

 • Fam.Rauca's Profile Photo

  Vienna, the capital of Austria

  by Fam.Rauca Updated Apr 2, 2008

  4.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Vienna is he capital of Austria, and the political and administrativ centre of the country.

  On a surface of 415 square kilometres lives a population of 1 600 000 people.

  The Danube Valley is an important part of Vienna’s natural scenery, but the low hills of the Wienerwald (Vienna Woods) also make a good combination with the large river.

  Vienna has a lot of parks and gardens with splendid flower combinations, clean and romantic alleyways, and a quietly atmosphere.

  All the stone constructions of the city make a good mixture with the green part of the region.
  The history of Vienna is very old, and it began to the Celts that made here the Celtic tribe named Vinid.
  The Romans arrived here around 15 BC, and built the camp Vindobona there.
  The ruins of the ancient fortress are to be seeing in the centre of the city, in front of the Imperial Palace, Hofburg.

  Now, Vienna contains 23 districts, but the many old constructions, with historical significance there are in the 1st district, named Innere Stadt.

  The city is like an open-air museum, with very important buildings.
  For the many tourists that come here, there are a lot of attractions here:
  The Imperial Palace Hofburg, home of many generations of Austrian Imperators,
  The Palace Belvedere,
  The Palace Schönbrunn,
  The Stephansdom,
  The Staatsopper,
  The Museums Quartier,
  The Kunsthistorisches and the Naturhistorisches Museum,
  And many other remains of the ancient history, there are in the old city.

  Vienna is also the capital of the music and its middle point.
  Mozart, Beethoven, Schubert, Strauss, Brahms, Haydn and many others, are very important names for all the lovers of the classical music.

  But Vienna is not a city that lives only in the past.
  The present of the city is a very modern and active basis for the future of it.
  The new buildings, the large boulevards, the modern parks, the elegant restaurants, hotels, and shops, represent an important part of Vienna.

  But all these architectural, artistic or historic components signify the creation of the fantastic nation that lives here.
  The Viennese are hospitable, friendly, clever, and have a good attitude across from the many tourists that visit this city.

  Vienna is the heart of the country and the country is the heart of Europe.
  The life, here, is a part of the life of the old continent.

  For much imformation, you can visite my Vienna Home Page.

  Hofburg - the Imprial Palace Stephansdom Belvedere Palace
  Related to:
  • Historical Travel
  • Arts and Culture
  • Architecture

  Was this review helpful?

 • Fam.Rauca's Profile Photo

  Lower Austria - Niederösterreich

  by Fam.Rauca Updated Apr 2, 2008

  4.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Lower Austria is the largest federal state in Austria, with a surface of 19,163 sq km and a population of 1 600 000 inhabitants.

  The Lower Austria margin Vienna on all sides.

  The landscape of the region is very diverse, from the Danube Valley to the high mountain Schneeberg, then to the hills covered with vineyards, fruit trees and forests.

  Niederösterreich (Lower Austria) is a province with an old history, and many ancient buildings, with a superb architecture and an extraordinary significance for the whole Austria.
  Here, in the Lower Austria it was discovered the 25,000- year-old statue, named Venus of Willendorf, one of the earliest archaeological finds in Europe.

  Since 1986, the capital of the province is St.Pölten, an old and quietly town, with a population of 49,000 inhabitants.

  The Danube Valley creates a fantastic ferry tall landscape, and a marvellous atmosphere.
  On the banks of the Danube River, there are a lot of towns and villages with an extraordinary face.
  Melk is an attraction for the many tourists or wanders that come here to the famous Melk baroque monastery.
  On the shores of the Danube you can find the old towns Krems and Dürnstein.

  Semmering is an important and known winter station in the south part of the province.
  Here you can find a good made ski piste, good hotels and restaurants for all the desires of the tourists.

  The Rax Alpe,
  The Schneeberg is the highest peak (2,076 m) in Lower Austria.
  The Erlaufsee with its fascinating landscape of its shores,
  The spa town Baden with its Romans Bath,
  The lovely small village Kleinzell,
  and many others constitute the treasures of the region.

  St.P��lten the capital of Lower Austria Semmering Baden Melk Kleinzell
  Related to:
  • Religious Travel
  • Historical Travel
  • Architecture

  Was this review helpful?

Austria Hotels

See all 3274 Hotels in Austria

Top Austria Hotels

Vienna Hotels
7587 Reviews - 19154 Photos
Salzburg Hotels
2574 Reviews - 5909 Photos
Zell am See Hotels
113 Reviews - 442 Photos
Innsbruck Hotels
1236 Reviews - 2878 Photos
Hallstatt Hotels
214 Reviews - 685 Photos
Mayrhofen Hotels
63 Reviews - 124 Photos
Kitzbühel Hotels
63 Reviews - 225 Photos
Graz Hotels
562 Reviews - 1463 Photos
Sankt Wolfgang im Salzkammergut Hotels
140 Reviews - 326 Photos
Melk Hotels
217 Reviews - 850 Photos
Bad Ischl Hotels
37 Reviews - 88 Photos
Badgastein Hotels
66 Reviews - 149 Photos
Niederau Hotels
3 Reviews - 19 Photos
Feldkirch Hotels
40 Reviews - 115 Photos
Seefeld in Tirol Hotels
51 Reviews - 107 Photos

Instant Answers: Austria

Get an instant answer from local experts and frequent travelers

90 travelers online now

Comments

Austria Favorites

Reviews and photos of Austria favorites posted by real travelers and locals. The best tips for Austria sightseeing.
Map of Austria