Related Norway Favorites Tips

 • Kristiansten Fortress
  by elsebeth
 • Fish Market
  by Ainisoba
 • National Gallery Oslo
  National Gallery Oslo
  by Ekahau

Most Viewed Favorites in Norway

 • Regina1965's Profile Photo

  Looking for work in Norway.

  by Regina1965 Written Jun 26, 2012

  3.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Here are some links to finding a job in Norway. We went there to look for job and signed up with several job-agencies, and I found Jobbsafari to be one of the best agencies. And Orcus was very good as well.

  The first thing to do is to go to Nav "The Norwegian Labour and Welfare Organisation" and EURES which is a job-search facility and a CV database.

  Finn is a website for all possible things for sale, vacancies, how to meet people etc.

  And Stillinger is a website with a list of websites with job vacancies. The Norwegian "ledige stillinger" means vacancies.

  New in Norway is a website on how to settle in. And Utlendingsdirektoratet is the official website for the Norwegian Directorate of Immigration.

  But you will find almost every information needed here Norway.

  Knowing some Norwegian, written and spoken, is necessary if one wants to find a job in Norway - and in some cases English is necessary as well. Knowing "Scandinavian" i.e. Danish or Swedish, is ok as well, as these languages are very similar and they understand one another.

  Down-town Oslo.

  Was this review helpful?

 • qquest111's Profile Photo

  Norsko 2010 - Oslo

  by qquest111 Written Dec 29, 2011

  Favorite thing: Oslo je hlavní křižovatkou tras v Norsku, hlavním přístavním městem a hlavním turistickým místem. Zejména proto je tu také centrum všeho dění, včetně cíle mnoha přistěhovalců. To lze poznat téměř jako v Londýně na každém rohu, kde jsou ruzné pro nás nezvyklé etniky od klasických černochů, přes muslimy, indy a další různé kultury. Je to země velmi vyspělá, její HDP je pro nás velkým vzorem a zatím současně také utopií. Jejich ceny i platy jsou zhruba stejné jako u nás, jen ten kurz vychází cca 3,2,- Kč/NOK :-)

  Takže on ten chleba tady stojí 26 NOKů taky, akorát si to člověk musí v hlavě vynásobit. A nebo na druhou stranu občas lepší nepřepočítávat. Je tu drahé všechno. Hlavně ubytování. Jedna noc v hostelu přijde v přepočtu cca na 700-1000,- Kč na osobu. V případě soukromého 4 lůžka jako v našem případě to vyjde ještě na něco málo více. Nutno podotknout, že životní úroveň a stejnětak také úroveň ubytování je zde nadprůměrná. I ten nejlevnější hostel leží na skvělém místě, kam se dá lehce dojít pěšky, má alespoň na recepci Wifi a na pokoji sprchu, záchod a co je v těchto drahých zemích nejlepší, tak také kuchyňku se sporákem a ledničkou!

  Začněme ale popořádku. Nejrychlejší a pro mě nejvhodnější a nejlevnější dopravou do Norska je trasa Wroclav-Oslo Torp, kde se dají sehnat letenky např. i za přijatelné 4 PLN, jako v mém případě :-) O to tužší je potom probuzení, když přistanete v Norsku a za zpáteční autobus do centra dáte 360 NOKů. Ale nedá se nic dělat, levnějších alternativ když nepočítám 15 hodin chůzce a nebo stopování na dálnici moc není. Ještě jedna alternativa mě napadá - norové jsou hodní a ochotní, často vozí své blízké na letiště namísto aby je posadili na autobus (ono to taky cenově vyjde nastejno), tak proč se nezkusit přidat že? Zvidíme, za pár týdnů vyzkouším a jistě o tom padne zmínka...

  Po příjezdu na central bus station čeká na přítomné pohled na obrovské mrakodrapy, z nichž jedním nejbližším je jeden z nejluxusnějších hotelů v Evropě, Radisson BLUE. Při jakémkoliv dalším kroku našince zaujmout a zároveň i vrtají hlavou 2 červení panáčci na přechodech...Zajímavé, nepochopitelné...:-)

  Dá se říct pár metrů od nádraží, když teda dobře vyjdete jedním z několika východů na různé světové strany, začíná slavná dlouhá ulice Karl Johanns Gate, která končí až u Královského paláce, kde číhají stráže a za nímž je velký park, na který potom navazují luxusní vilové čtvrtě a velvyslanectví.

  Dojdeme-li ještě dále, skrývá se tu znad nejznámější turisticky atraktivní památka - Vigeland Park, kde procházíte okolo 212 různých soch, vytvořených Gustavem Vigelandem. Po průchodu téměř 850m dlouhým parkem dojdete k monolitu, což je spletenec více než 100 těl vytesaných z jednoho kusu žuly o hmotnosti několika stovek tun.

  Další velmi ve světě známou zajímavostí je místní opera, vystavěná vlastně na vodě v přístavišti. Letos dokonce naproti opeře na pontonech stojí i jeviště, na kterém se odehrávají různé hry a koncerty.

  Rozhodně stojí za to uprchnout i z města, např. na Holmenkolen, což je skokanský můstek a teď vlastně již skoro dobudovaný sportovní areál, kde se v únoru 2011 bude konat Mistrovství světa. Je odsud nádherný výhled na celé Oslo a okolí, jezdí sem autobusy, ale lze se sem dostat i pěšky za nějakou tu hodinku, jako v našem případě :-)

  V Oslu je také pěkná kolonáda okolo moře, na které je velké množství stánků se zmrzlinami, občerstvením, obchůdky a restaurace. Kolonáda se táhne od přístavu od Radnice až několik kilometrů dále do dalšího přístavu pro malé lodě, kde končí v zátoce, kterou lze projít na poloostrov, na kterém jsou muzea a palác s korunovačními klenoty.

  Na začátku kolonády kromě zastávky lodí, které přepravují za ceny běžné MHD turisty na protější poloostrov je naproti také Nobel Peace Museum a nedaleko také již zmiňovaná radnice, kam se dá v případě vedra a nebo deště lehce vejít a příjemně posedět :-)

  Oslo jako město není velké a dá se projít pěšky. Je tu spoustu muzeí a v případě zakoupení Oslo Pass se i hodí sem zajít. Tyto muzea mě ale moc nezajímali, byl jsem se kouknout do Historical Museum a National Museum, které jsou vedle sebe a oboje mají snad jako jediné vstup zdarma. Na příští cestě do Osla zvolím vycházku do lesů a na jezera za městem, ale o tom až příště za několik týdnů :-)

  Hodnocení: 7 z 10

  Was this review helpful?

 • adema29's Profile Photo

  Reasons to visit Norway

  by adema29 Written Nov 2, 2011

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: If you like sceneries and history I can understand why you're coming in Norway.
  The sceneries here are unique and breathtaking.
  You'll find also some relics from the late history (middle age and modern period.

  I wouldn't reccommend you to come here for architecture.

  Usually, for architecture you'd rather choose Italy or Spain, France, Russia, Germany, Austria, Czech Republic, isn’t it?!

  Viking farm-Stavanger-Ullandhaug Gloppedalsura-Rogaland Stavanger-View from the City Center

  Was this review helpful?

 • adema29's Profile Photo

  Going to the kindergarten in Norway

  by adema29 Written Oct 29, 2011

  Favorite thing: I was impressed to see now, in 21st century, that somewhere in that crazy World, the six yrs. old kinds are going unaccompanied to the kindergarten.
  I still remember that it was the same in Romania only (!) 35 yrs. ago.
  I have stopped my car in Sola in Rogaland, one year ago, only to follow with my sight the small group of kids with their push-bikes in a rainy morning, going at their “job”.

  Was this review helpful?

 • ealgisi's Profile Photo

  Useful phone numbers

  by ealgisi Updated Jan 5, 2010

  Favorite thing: The most common European emergency number 112 (following Directive 2002/22/EC: Universal Service Directive) and also standard on GSM mobile phones. 112 is used in Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Republic of Macedonia, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Ukraine and the United Kingdom in addition to their other emergency numbers.

  Here are some useful phone numbers that you might need while in Norway:

  Police: 112
  Ambulance: 113
  Fire: 110
  Police (non-urgent): 02800

  Was this review helpful?

 • hopang's Profile Photo

  Tourist Information Offices in Oslo

  by hopang Updated Sep 17, 2009

  4.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: 1) Tourist Information Office located at the Central Station

  Address: Jernbanetorget 1, Oslo
  (inside the Trafikanten Service Center)
  Tel. +47 815 30 555.
  Fax +47 23 15 88 11

  Opening hours:
  Monday - Friday 7.00 a.m. to 8.00 p.m.
  Saturday - Sunday 8.00 a.m. to 6.00 p.m. (October to April)
  Saturday - Sunday 8.00 a.m. to 8.00 p.m. (May to September)
  Please note: Reduced opening hours on public holidays (minimum 10.00 a.m. to 4.00 p.m.)

  2) Tourist Information Office located at the City Hall
  Address: Fridtjof Nansens plass 5, Oslo

  Opening hours:
  January to March: Monday to Friday 9.00 a.m. to 4.00 p.m.
  April and May: Monday to Saturday 9.00 a.m. to 5.00 p.m.
  June to August: Monday to Sunday 9.00 a.m. to 7.00 p.m.
  September: Monday to Saturday 9.00 a.m. to 5.00 p.m.
  October to December: Monday to Friday 9.00a.m. to 4.00 p.m.
  Closed on public holidays.

  General information:-
  E-mail: info@visitoslo.com
  Hotel booking:-
  E-mail: booking@visitoslo.com

  Tourist Information Office at Trafikanten in Oslo Tourist Information Office at Trafikanten in Oslo
  Related to:
  • Family Travel

  Was this review helpful?

 • ealgisi's Profile Photo

  Few words in Norvegian

  by ealgisi Written Mar 12, 2009

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Below few words in Norvegian that you can use while visiting Norway.

  Where is ...?: Hvor er ...?
  How much is the fare?: Hvor mye koster billetten?
  One ticket to ..., please.: En billett til ..., takk.
  Train: Tog
  Bus: Buss
  Subway, Underground: T-bane
  Airport: Flyplass
  Train station = Jernbanestasjon
  Bus station: Busstasjon
  Are there any vacancies for tonight?: Er det noe ledig for i natt?
  No vacancies: Alt opptatt.
  How much does this cost?: Hvor mye koster dette?
  What is this?: Hva er dette?
  I'll buy it.: Jeg kjøper det.
  I would like to buy ...: Jeg vil gjerne ha ...
  Do you have ...: Har du ...
  Do you accept credit cards?: Tar dere kredittkort?
  Tourist Information: Turistinformasjon
  Museum: Museum
  Bank: Bank
  Police station: Politistasjon
  Hospital: Sykehus
  Store, Shop: Butikk
  Restaurant: Restaurant
  Church: Kirke
  Restrooms: Toalett
  one: en
  two: to
  three: tre
  four: fire
  five: fem
  six: seks
  seven: sju
  eight: åtte
  nine: ni
  ten: ti
  Day: Dag
  Week: Uke
  Month: Måned
  Year: År
  Monday: mandag
  Tuesday: tirsdag
  Wednesday: onsdag
  Thursday: torsdag
  Friday: fredag
  Saturday: lørdag
  Sunday: søndag
  Today: I dag
  Yesterday: I går
  Tomorrow: I morgen

  Was this review helpful?

 • nyperose's Profile Photo

  Nice beaches and skerries

  by nyperose Written Sep 6, 2008

  3.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: It all depends where in Norway you are planning to go. It the southern part it can be very sunny and mild in October. Oslo has a microclimate and is pretty much protected compared to other places.

  The southern part of Norway has beautiful beaches and skerries where you can swim out directly from the cliffs. The water temperature can rise to about 22 degrees during hot summers.
  Kids love to fish crabs on the beaches. They attach an open mussel to a string and collect the crabs in a bucket. Afterwards they let them out in the sea again. This activity keeps the children busy while the parents can have a nice time reading and sun-bathing.

  I wonder if this is usual in other countries?

  Related to:
  • Family Travel

  Was this review helpful?

 • SailorRoar's Profile Photo

  Great online weather service

  by SailorRoar Written Apr 14, 2008

  Favorite thing: Hi

  If you are planing a trip to Norway, you might be interested in checking the weather forecast. We have a great new service for that.

  Here is the link to a page containgin information in English, which explains how to use the site.

  http://www.yr.no/om_yrno/1.2025949

  Was this review helpful?

 • Road trip Across Norway & Sweden

  by AWanderingViking Updated Apr 2, 2008

  Favorite thing: My 2 teens and I, (their 52 yr. young mother), just spent a month in Norway and Sweden with our rental car. We enjoyed all the hostels and B&B, and hotels. Loved the hike to the waterfall above Flaam. The camping cabin was a wonderful experience.
  If sleeping in hostels: family rooms are great, bring your pillow, sheets and blanket, : then buy a set of dishes, cups, flatware, & pan at a local store (your souviners!). The car ferries are worth the money. You don't have to drive the boat (avoiding hours on narrow roads). I did live in Norway over 20 years ago. Some has changed, but the best part remains. Enjoy the weather. We saw Bergen in the rain. Weather has never stopped me. It's just a great opportunity for fantastic, one-of-a-kind pictures and adventures. I LOVE driving a vehicle in Norway and Sweden. I've done it in all types of weather and seasons. Just remember, you CAN"t go fast. It's a LONG drive from Tonsberg to Stavanger. But fantastic scenery and so different from western Norway. We ate all but 3 meals (in our car, hostel, picnic,) from food we bought from local grocery stores. SO FUN to shop in them. Just remember: no USA debt cards will work in the grocery store, ; However, regular VISA credit cards work almost everywhere. Bring cash. ATM's are everywhere. We munched our way across the 2 countries visiting family and friends. Ha Det Bra!

  Fondest memory: FOOD-real goat cheese, crackers; hikes & ferry boats & fresh air.
  Remembering all my Norsk (language) Although most can speak English.

  Related to:
  • Road Trip
  • Family Travel
  • Budget Travel

  Was this review helpful?

 • Maria_75's Profile Photo

  Closingtimes

  by Maria_75 Written Sep 8, 2007

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Welcome to the country with many strange rules... ;) Many of the closingtimes can be a bit confusing, so I will try to give some general tips.

  - Supermarkets:
  They normally have to close at 20, but the last years many have been able to have open untill 23. On saturdays many close at 18 (sometimes 21), and sundays they are closed.

  BUT (now comes the funny part) if the store is less than 100m2 they can have open untill 22 every day, including sundays... The chain called Bunnpris have mostly stores like this, and some others too.

  - Buying alcohol:
  Stores can not sell alcohol after 20 on a normal weekday, and after 18 on saturdays, even if the store is open longer. On holidays and electionday (!) they can't sell it at all. Some days that come before a holiday, they can only sell alcohol early in the day, (until 13-15). Normally they put up signs telling you when you can buy alcohol. Especially in Easter and Christmas you have to check out the times.

  - Going out:
  Most places in downtown Oslo close at 3.00 - 3.30 in the night, a few have open untill 6 in the morning. But you can't buy alcohol after 3, no matter how long they are open. Almost all of the places that are not downtown close at 00.30 or earlier, which means that most people head downtown at the same time and it can be difficult getting a taxi. The same happens around 3 o'clock when everyone are going home again. So it might be better going out a bit earlier and heading home before 3 if you don't want to spend a lot of time in the taxi queue.

  Was this review helpful?

 • Maria_75's Profile Photo

  Prices...

  by Maria_75 Written Sep 8, 2007

  2.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Norway is a very expencive country!

  But there is no need to make it more expencive than you have to. Here are a few advices on how to keep the costs down:

  - Alcohol and tobacco:
  Don't buy it here! Bring it with you if you can. One packet with 20 cigarettes costs more here than a carton with 200 in Spain, and in other countries it's even cheaper, so bringing it along will save you lots of money. You could even sell it to us and make a bit of money... ;)

  - Stores:
  There are many different kinds of supermarkets, but there is one general rule; big chains like Ica, Kiwi, Rimi, Rema 1000, Coop, Bunnpris and so on, are normally cheapest. Kiosks like Narvesen, Mix, 7-eleven and many others are more expencive, but open longer.

  Check out the many foreign stores too. They are many places in the big cities. Here you can find lots of more exotic things, and most of them are a lot cheaper than in other places. Especially fruits and vegetables!

  - Attractions
  There are many attractions which are free, so don't be frustrated if you don't have any more money. Some of these places in Oslo are: Akershus fortress, Vigelandspark (a must-see anyway!), Astrup Fearnley Museum of modern art, Armed Forces museum, Botanical garden, Medievalruins (Gamlebyen), National Gallery, Oslo Cathedral, Parliament and many more.

  - Transportation:
  First of all; buy your ticket before going on board, as it costs more from the driver. You can save lots of money on buying one of the many cards which gives you free transportation, free entrance to museums and much more. Also remember that a ticket is valid for one hour after you bought or stamped it. In this hour you can travel as much as you like. Tickets are valid on all buses, trams, metros and ferries in Oslo.

  - Eating and drinking:
  You can find everything you want; from the cheapest to the most expencive. More expencive don't necessarily mean better quality...

  Was this review helpful?

 • DanielF's Profile Photo

  Birdwatching

  by DanielF Written May 15, 2007

  Favorite thing: Even if the resources have dramatically fallen because of overfisihing, the North Atlantic is still rich enough in fish to sustain large sea bird colonies. There are many towns and fishing villages where you can arrange an excursion to visit one of this fascinating places full of life and sound.

  Panoramic picture

  Was this review helpful?

 • DanielF's Profile Photo

  Northern Norway

  by DanielF Updated May 15, 2007

  1.5 out of 5 starsHelpfulness

  Fondest memory: This is a typical Northern Norwegian landscape: solitude, harmony and calm.

  Nature remains untouched at a vast extense and it is as impressive as in the South, although you will not find here high mountains along the fjords.

  Was this review helpful?

 • DanielF's Profile Photo

  Poor tourist facilities

  by DanielF Updated May 15, 2007

  1.5 out of 5 starsHelpfulness

  Favorite thing: Norway is a rich country and its economy does not rely on tourism. That is probably the reason why we perceived in a number of occasions that the quality of the service in the hotel industry could be improved.

  Was this review helpful?

Norway Hotels

See all 869 Hotels in Norway

Top Norway Hotels

Bergen Hotels
926 Reviews - 2368 Photos
Honningsvåg Hotels
56 Reviews - 172 Photos
Oslo Hotels
2977 Reviews - 7217 Photos
Stavanger Hotels
306 Reviews - 1009 Photos
Gudvangen Hotels
15 Reviews - 78 Photos
Ålesund Hotels
170 Reviews - 544 Photos
Tromsø Hotels
269 Reviews - 700 Photos
Balestrand Hotels
20 Reviews - 60 Photos
Kirkenes Hotels
60 Reviews - 161 Photos
Hammerfest Hotels
111 Reviews - 415 Photos
Gardermoen Hotels
24 Reviews - 61 Photos
Flåm Hotels
128 Reviews - 338 Photos
Geiranger Hotels
168 Reviews - 488 Photos
Bodø Hotels
114 Reviews - 307 Photos
Ulvik Hotels
9 Reviews - 20 Photos

Instant Answers: Norway

Get an instant answer from local experts and frequent travelers

17 travelers online now

Comments

Norway Favorites

Reviews and photos of Norway favorites posted by real travelers and locals. The best tips for Norway sightseeing.
Map of Norway